Wypromowanie nowej marki to bardzo trudne zadanie, trzeba bowiem nie tylko dysponować ciekawym pomysłem, lecz również zwracać uwagę na mnóstwo różnych czynników. Jeden z nich to kolory, o których znaczeniu wielu specjalistów zapomina, lub nie jest do końca świadomych, jak są istotne. A psychologia nie bez podstaw od wielu lat zajmuje się tym zagadnieniem, i jest dostępnych wiele profesjonalnych opracowań prezentujących to, jak barwy mogą wpłynąć na decyzje zakupowe i postrzeganie marki.

Jak się bowiem okazuje, dobranie w odpowiedni sposób barw jest niezwykle istotne dla tego, czy się osiągnie sukces na rynku, czy jednak niekoniecznie. Barwy mogą bowiem wpływać na decyzje podejmowane przez klientów, czyli albo ich zachęcać do kupna, albo wręcz przeciwnie. Oczywiście wpływ na to ma też szereg innych aspektów, takich jak wychowanie, wcześniejsze doświadczenia czy emocje i wspomnienia, lecz jednak duża część osób funkcjonuje w oparciu o doskonale znane schematy.

Dlatego też planując na jakiekolwiek działania wiążące się z tworzeniem czy zmianą wizerunku firmy koniecznie trzeba także uwzględnić w tym dobraną w odpowiedni sposób kolorystykę. Między innymi należy dopilnować tego, żeby była ona zbieżna z prowadzoną działalnością, zupełnie innych barw będzie bowiem używał poważny bank, a innych sklep sprzedający zabawki. W przypadku pierwszym wybór może paść na przykład na niebieski, który kojarzy się ze stabilnością, profesjonalizmem i zaufaniem. Czerwień jest popularna, lecz również trochę ryzykowna, i trzeba jej używać bardzo rozsądnie.

Podobnie sytuacja wygląda z pomarańczowym i żółtym – kolory te również w niejednym przypadku nie będą pasowały i raczej należy je zastąpić jakimiś innymi. Ciekawie sytuacja wygląda z czernią, będzie się ona z jednej strony kojarzyła ponuro i smutno, ale z drugiej jest też symbolem luksusu i elegancji. Warto więc się dobrze zastanowić, czy kolor liliowy sprawdzi się w tym, co jest planowane, czy nie lepiej jednak będzie poszukać innej opcji.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz