Świat pod wodą jest piękny i fascynujący, a od jakiegoś czasu również dostępny dla większości z nas. Technologiczny postęp spowodował, że obecnie każdy kto będzie odpowiednio zdrowy może odbyć specjalistyczne szkolenie i zacząć nurkować. Tak naprawdę droga do tego żeby oglądać samodzielnie rafy koralowe czy wraki nie będzie wcale taka trudna, warto więc się dowiedzieć jak to zrobić. Aby rozpocząć rekreacyjne nurkowanie trzeba w pierwszej kolejności mieć odpowiedni stan zdrowia. Z uwagi na panujące ciśnienia bardzo istotne są płuca i zatoki, ich choroby zabraniają schodzenia pod powierzchnię. Niewskazane jest również scubowanie jeżeli ktoś ma nadciśnienie, padaczkę czy jakieś kłopoty z układem krążenia.

Zaleca się żeby przed zaczęciem szkolenia zbadać się dokładnie u odpowiedniego specjalisty, od jakiego uzyska się zgodę na tę aktywność. Koniecznym etapem przygotowań do samodzielnych zejść pod wodę jest kurs, składający się z teoretycznej i praktycznej części. Podczas tego kursu młody scuba poznaje szereg zagadnień teoretycznych, odbywa również pierwsze szkoleniowe nurkowania. Odbywają się one w asyście instruktora, uczącego prawidłowych zachowań pod wodą i radzenia sobie z awaryjnymi sytuacjami.

Po zakończeniu szkolenia otrzymuje się certyfikat, z którym w zależności od federacji nurkować można na głębokość od 18 do 20 metrów. Jeśli ktoś by chciał rozwijać się nieco bardziej, to może robić następne szkolenia, jakie rozszerzą jego umiejętności i pozwolą na schodzenie na większą głębokość. W praktyce chcąc zdobywać kolejne stopnie zaawansowania posiadać należy odpowiednie doświadczenie, potwierdzone najlepiej przez jakiś innych nurków.

Kursy na wyższych stopniach też są dużo bardziej wymagające niż na początku, dlatego że na dużych głębokościach każda pomyłka tragicznie może się skończyć. A ci nurkowie, którzy mają pedagogiczne umiejętności, pokusić się mogą o zrobienie instruktorskich uprawnień. Wtedy będą mogli sami przeprowadzać szkolenia, prezentując podwodne życie następnym pokoleniom nurków.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz