
Spożywanie żywności bezglutenowej jest również bardzo powszechne wśród osób bez celiakii. Ostatnio opublikowano szereg badań u osób bez celiakii stosujących ten rodzaj diety, aby ocenić wszelkie korzyści. W jednym z badań badano długoterminowe spożycie glutenu w diecie u osób bez celiakii i ryzyko choroby wieńcowej. Czy to może być korzystne?
Naukowcy przeanalizowali dane 64 714 kobiet i 45 303 mężczyzn, bez historii choroby wieńcowej, którzy wypełniali szczegółowy kwestionariusz dietetyczny co cztery lata od 1986 do 2010 roku. Spożycie glutenu i rozwój choroby wieńcowej były monitorowane w tym 26-letnim przedziale czasowym; po dostosowaniu do znanych czynników ryzyka nie stwierdzono istotnych związków między szacowanym spożyciem glutenu a ryzykiem późniejszej globalnej choroby wieńcowej. Autorzy, podkreślając ograniczenia tego badania obserwacyjnego, w tym to, że nie można wyciągać wniosków przyczynowo-skutkowych, konkludują: „Nie należy zalecać propagowania diety bezglutenowej w celu zapobiegania chorobie wieńcowej wśród bezobjawowych osób bez celiakii. Zobacz więcej na stronie https://zdrowszy.pl/jedzenie/chleb-z-ziarnami-bezglutenowy/
Dieta bezglutenowa: jak, kiedy i dlaczego ją stosować
Coraz więcej osób, w obliczu całego szeregu dolegliwości fizycznych i związanych z nimi konsultacji lekarskich, dowiaduje się, że ich problemy wynikają z nietolerancji, nadwrażliwości lub alergii na gluten, aż do pełnoobjawowej celiakii włącznie. Więc co robić? Jedynym sposobem na wyzdrowienie jest zmiana diety, wyeliminowanie pokarmów zawierających gluten i stosowanie ukierunkowanej i zbilansowanej diety bezglutenowej.
Ucząc się jeść inaczej niż jesteś przyzwyczajony, odkryjesz różne rodzaje żywności, które z pewnością są zdrowsze dla twojego organizmu. Dla kogo jednak dieta bezglutenowa jest odpowiednia, jakie korzyści przynosi organizmowi i jakie są przeciwwskazania do tego typu diety? Spróbujmy się tego dowiedzieć.
Dieta bezglutenowa: dla kogo jest odpowiednia?
Zanim zrozumiemy, czym jest dieta bezglutenowa i jak jest skonstruowana, dobrze jest zrozumieć, dla kogo ten konkretny rodzaj diety jest odpowiedni i dlaczego dla niektórych osób jego stosowanie jest ważne. Jak wspomniano, faktycznie istnieją osoby szczególnie wrażliwe na gluten, których skutki dla organizmu mogą być różne – od zwykłego bólu brzucha, zmęczenia czy bólu głowy przy każdym kontakcie z zawierającym go pokarmem (przede wszystkim zboża, takie jak makaron, chleb i mąka).
Do znacznie poważniejszych objawów, w tym uszkodzenia układu nerwowego, jeśli ktoś cierpi na celiakię. Właśnie dlatego, dla osób cierpiących na tę przewlekłą chorobę autoimmunologiczną, ważne (i obowiązkowe) jest przyjęcie doraźnego schematu żywieniowego, który pozwala na odżywianie organizmu w sposób zbilansowany i zdrowy, ale bez narażania się na niedobory żywieniowe wynikające z upośledzenia wchłaniania składników odżywczych, będącego skutkiem samej choroby.
Ale to nie wszystko. Dieta bezglutenowa, tak naprawdę, jest również odpowiednia i polecana osobom, które cierpią na przejściową (możemy mówić nawet o miesiącach czy latach) nietolerancję glutenu, a nawet tym, którzy chcą schudnąć. Oczywiście poprzez przyjęcie zrównoważonych wytycznych żywieniowych i wiedząc dokładnie, co jesz, aby naprawdę skorzystać z tego typu diety.
Korzyści wynikające z diety bezglutenowej
Dieta bezglutenowa, tak naprawdę oprócz tego, że jest obowiązkowym rodzajem diety dla osób cierpiących na celiakię (na którą oprócz niej nie ma lekarstwa), może przynieść znaczne korzyści również tym, którzy nie cierpią na tę chorobę lub nietolerancję, gdyż pozwala im na
- poprawić wszelkie wzdęcia brzucha czy zespół leniwego jelita;
- poprawiają trawienie poprzez skrócenie czasu trawienia;
- oczyścić organizm z wszelkich nagromadzeń i nadmiarów pokarmów;
- zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii u osób predysponowanych do jej rozwoju;
- zwiększyć stężenie.
I ogólnie rzecz biorąc, pozbycie się z organizmu toksyn czy zbyt dużej ilości glutenu ze zwykłej diety, rozjaśnienie jej i przywrócenie organizmu do lepszej równowagi.
Pokarmy zawierające gluten, z których należy zrezygnować
Ale jakie dokładnie pokarmy należy wyeliminować, aby jak najlepiej przeprowadzić dietę bezglutenową? Lista jest bardzo długa i sięga od zbóż i ich pochodnych po mięso, a nawet nabiał.
Kiedy mówimy o glutenie, tak naprawdę od razu myślimy o makaronie i chlebie, a więc o rezygnacji z węglowodanów. Cóż, tak nie jest. A raczej gluten jest znacznie bardziej obecny niż mogłoby się wydawać i dobrze jest czytać etykiety żywności, aby zrozumieć, co kupujemy i czy ten konkretny produkt może być szkodliwy dla naszego organizmu. Do pokarmów, które z tego powodu nie mogą być spożywane na diecie bezglutenowej należą:
- zboża i mąki takie jak: pszenica, orkisz, jęczmień, owies, żyto, monokok, kamut, orkisz, pszenżyto, skrobia, semolina, płatki zbożowe;
- chleb i produkty piekarnicze, zarówno słodkie jak i pikantne, przygotowane z zakazanych zbóż (np. bekon, bułka tarta, pizza, piadine, focaccia, paluszki chlebowe, krakersy, suchary, brioszki, herbatniki, ciasta)
- kiełki pszenicy;
- kuskus (z zakazanych zbóż);
-
seitan;
-
krakersy pszenne i inne
+Reklama+
Sklep z naturalnymi sokami oferuje orzeźwiające napoje, które łączą smak i zdrowie. Bogaty wybór świeżo tłoczonych soków owocowych pozwoli Ci wybrać ulubiony smak i dostarczyć cennych składników odżywczych. Wybierz tę zdrową opcję i rozkoszuj się smakiem natury. Chcesz spróbować mus malinowy? Teraz możesz go zamówić przez internet.