Tradycyjna guma w formie materiału jest powszechnie wykorzystywana w różnych przemysłowych gałęziach. Większości z nas będzie się ona zapewne kojarzyła przede wszystkim z oponami i uszczelkami, ale tak naprawdę różnych obszarów, w których można spotkać wyroby gumowe będzie dużo więcej. Poduszki, tuleje, płyty, pasy, tarcze albo odboje to zaledwie niektóre z elementów, które są niezbędne przy najróżniejszych urządzeniach. Sama guma cechuje się wysoką elastycznością. Dzięki temu świetnie nadaje się do różnego rodzaju uszczelnień, ale też i jako pochłaniające energię elementy.

W zależności od zastosowania guma będzie mniej lub bardziej twarda, będzie się też różniła pozostałymi parametrami. Na przykład odboje gumowe będą wymagać tego, aby użyty materiał miał dużą elastyczność i nie odkształcał się trwale, gdyż musi pochłonąć energię, a potem powrócić do początkowego kształtu. Odbojnice gumowe przeważnie się stosuje na ścianach, rampach czy nabrzeżach portowych, lecz są powszechnie one wykorzystywane do ochrony drzwi w domach. Zupełnie inne parametry mają pasy gumowe. W nich bardziej niż elastyczność liczyć się będą wytrzymałość i trwałość, dlatego też guma stosowana do ich produkcji posiadać będzie zupełnie inne parametry.

Jeśli chodzi o pasy bardzo często używa się wzmocnienie siatką lub tkaniną, aby powiększyć ich wytrzymałość. Szczególnie że elementy te powszechnie się stosuje jako taśmy do transportu czy elementy do utwardzania terenu, przez co naprawdę one być muszą zrobione bardzo porządnie. Jeszcze inne zastosowanie mają płyty gumowe. Te najczęściej się używa jako elementy większych konstrukcji, w których są między innymi przekładkami.

Ze względu na trudne warunki codziennej pracy, nierzadko w niskich temperaturach, guma powinna być odporna na mróz oraz wytrzymała. Wytwórcy gumowych wyrobów, przykładowo takich jak tarcze gumowe, przeważnie pozwalają na szerokie kształtowanie parametrów, zarówno jeśli będzie chodzić o rozmiary jak i właściwości, dzięki czemu da się je dostosować do określonych potrzeb.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz