Projektując dom czy też inny budynek, w którym przebywać będą ludzie, bardzo ważne będzie zadbanie o odpowiednią wentylację. Dawniej to było chociażby realizowane dzięki nieszczelności okien, przez które powietrze mogło przedostawać się do środka. Lecz współczesne okna mają wysoką szczelność, aby zachować odpowiednie parametry cieplne, dlatego też stosuje się inne techniki. Jedną z bardziej popularnych i chętnie wykorzystywanych jest rekuperacja, to znaczy inaczej wentylacja mechaniczna. Jest ona dużo bardziej nowoczesna od klasycznej wentylacji grawitacyjnej, a poza tym oprócz wymiany powietrza na świeże umożliwia też odzyskiwanie ciepła. Jest to rozwiązanie naprawdę skuteczne, a jednocześnie przyjazne dla środowiska, co dzisiaj ma duże znaczenie.

System takiej wentylacji złożony jest z kilku urządzeń. Pierwsze to czerpnia, pobierająca powietrze z otoczenia. Ponieważ to powietrze może zawierać dużo różnych zanieczyszczeń, to przekazywane jest do układu rekuperatora, w jakim na samym wstępie jest dokładnie filtrowane. Filtracja pozwala na pozbycie się dużej części zanieczyszczeń, w tym także szkodliwego kurzu i pyłu. Czyste powietrze tłoczone jest do wentylacyjnych kanałów, tymi samymi kanałami jest też przepuszczane powietrze z wnętrza budynku.

Zależnie od budowy układu strumienie te będą się ze sobą łączyły, lub też będą odizolowane od siebie. Ważnym elementem jest tutaj sprawny wymiennik ciepła, w jakim zewnętrzne powietrze ogrzane zostaje ciepłem wewnętrznego. Rekuperatory oferowane są w paru rodzajach, dlatego każdorazowo dobiera się odpowiedni do danego obiektu i preferencji właściciela. Bardzo ważnym aspektem będzie tu wydajność, ale warto też zwrócić uwagę na różne dodatkowe funkcjonalności. Jeżeli ktoś będzie chciał się czegoś więcej dowiedzieć na temat rekuperacji, ale też wentylacji czy klimatyzacji, to zajrzeć może na stronę cold-man.pl, lub też podać w wyszukiwarce słowa klimatyzacja do domu i przejrzeć otrzymane wyniki.

+Tekst sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz