Od jakiegoś czasu nowe budynki muszą posiadać energetyczne świadectwo. Jest to dokument określający ogólne roczne zużycie całej energii potrzebnej do zapewnienia komfortowej temperatury oraz właściwej wentylacji we wnętrzu. Znając ceny mediów dzięki temu można oszacować, jaki będzie koszt obsługi nieruchomości w tym zakresie. Powyższe informacje są opisane jako klasa energetyczna budynku. Porównując je razem z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Toruń. Ten dokument jest niezbędny przy wynajmie czy sprzedaży, więc każdy kupiec czy najemca ma prawo się go domagać.

Zależnie czy będzie chodziło o cały budynek czy pojedynczy lokal, świadectwo energetyczne objąć powinno odpowiedni zakres informacji o zużywanej. Informacja o obecności dokumentu znajduje się w akcie notarialnym, a za jego niedostarczenie grożą kilkutysięczne kary. Jedynie właściciele nieruchomości nie przeznaczonych na wynajem lub sprzedaż nie będą musieli wykonać tego audytu. Lecz to nie znaczy, że nie powinni tego zrobić. Wraz z wyznaczeniem energetycznej klasy dostaje się bowiem wytyczne pomagające dostosować obiekt do tego, by zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się. Ewentualne korzyści na pewno są większe, niż koszt wystawienia certyfikatu energetycznego. Cena za taki dokument jest zależna od paru czynników, między innymi od lokalizacji i rodzaju nieruchomości.

Więcej będzie kosztować Świadectwo energetyczne Szczecin niż taki sam dokument zrobiony dla domu w małym miasteczku. Inne składowe ceny to między innymi ilość instalacji wewnętrznych oraz rozmiar budynku. Wpływ na ostateczną cenę ma również dokumentacja budynku, w oparciu o którą wyznacza się liczne parametry potrzebne do wyliczeń. Lecz w praktyce koszt zrobienia energetycznego świadectwa powinien się z reguły zamknąć w kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz