Każdy z nas ubóstwia siedząc w ogrodzie, czy na łące patrzeć na barwne, delikatne motyle, unoszące się nad kwiatami, roślinami. Towarzystwo motyli świadczy o czystości danego terenu, o ekologicznych uprawach – tam gdzie stosowana jest chemia, nie uświadczymy tych ładnych owadów.

Na terenach Polski, w różnych regionach występuje około 150 odmian motyli dziennych, a żeby ich posiadać jak najwięcej w swoim ogrodzie wystarczy zastosować wybitnie proste zabiegi. Motyle żywią się nektarem kwiatów, musimy w związku z tym tak przystosować rośliny, by motyle po prostu miały co jeść. Motyli krzew to roślina ukochana przez motyle, jej zapach oraz gigantyczna ilość nektaru zwabia motyle z odległych kierunków.

Pierwiosnki, prymulki, to rośliny, jakie jako pierwsze zakwitają na wiosnę, a motyle niesłychanie z rozkoszą korzystają z ich nektaru – w przeciwieństwie do szkodników typu likwidacja pluskiew. Aksamitki, goździki, astry, bez, maciejka też wabią tych ślicznych gości. Ze względu na fakt, iż dużo owadów, w tym motyle, rozmnażają się na roślinach, a ich larwy żywią się nimi – w tym stadium rozwoju stają się szkodnikami. Najważniejszym sposobem jest wydzielenie części ‘dzikiego ogrodu’, w którym nie tylko motyle, niemniej jednak oraz inne owady odnajdą miejsce dla swojego potomstwa. Pospolite mlecze, koniczyna, pokrzywa są fenomenalne w tym celu. Nie wystarczy tylko posadzić kwiatki. Należy o nie dbać. Kiedy z chmur nie pada deszcze. Gospodarz musi zająć się ręcznym polewaniem. Prowadzenie ogrodu nie jest sprawą łatwą.

Należałoby jest wcześniej zasięgnąć informacji, które ułatwią nam zagospodarowanie przestrzeni. Każde drzewko i kwiatek ma swoje zachcianki. Nie wszelkie lubią być polewane kolosalną ilością wody. Gleba tutaj również odgrywa gigantyczne znaczenie. Bywają sytuacje, kiedy powinniśmy zamówić ziemie, która zagwarantuje należącej do nas roślinności prawidłowy rozwój oraz przetrwanie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz