Od wieków stosunki ryby – ludzie są mocno jednostronne. Polegają przede wszystkim na tym, że ludzie wymyślają coraz przemyślniejsze sposoby, aby w maksymalnie prosty sposób ryby trafiły na ich stół. Rola ryb jest z natury rzeczy raczej bierna, nie mają one sposobu na rewanż. Pewną próbą wyrównania szans będzie wędkarstwo. Jeśli nie pragniesz łowić, bez jakichkolwiek zahamowań skorzystaj z kawior czerwony. Dzisiaj nie należy tego robić, jakkolwiek jest to dla wielu osób rzeczywiście interesujące hobby.

Nie polega ono bezsprzecznie na możliwości odwrócenia ról oraz sprawienia polowania ryb na człowieka, lecz daje rybom w tych relacjach pewną okazję uniknięcia losu dania obiadowego. Wędkarstwo opiera się nie na rozwiązaniach siłowych, jak rybołówstwo, lecz pewnej grze, w której człowiek dyktuje warunki, jednak ryba nie jest bez szans. Wędkarz na podstawie uzyskanej wiedzy o zwyczajach praktycznego gatunku przygotowuje pułapkę, inaczej haczyk z przynętą. Sam haczyk i przynęta nie wystarczą, trzeba jeszcze wiedzieć, gdzie ją zarzucić, o jakiej porze dnia, na jakiej głębokości.

Ryba może dać się oszukać, połakomić się na przynętę oraz wpaść w śmiertelną pułapkę. Jednakże co poniektóre gatunki ryb są wybitnie nieufne i perfekcyjnie odczytuje błędy popełnione przez wędkarza, ratując w ten sposób swoje życie. Złowienie takich naturalnie, płochliwych oraz nieufnych, można ogłosić, sprytnych ryb, stanowi dla wędkarza najogromniejsze wyzwanie. Niektóre są tak przebiegłe, iż potrafią podjąć się przynętę nie połykając haczyka.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz