{W czasie produkowania jedzenia niezbędne jest zagwarantowanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest przede wszystkim to, żeby nic niepożądanego nie zostało umieszczonego w opakowaniu. I nie chodzi tu tylko o zanieczyszczenie jakimiś substancjami, lecz również o metalowe przedmioty, które również znaleźć się mogą w żywności. Oczywiście nikt specjalnie ich tam nie będzie dawał, ale starczy że odłamany zostanie jakiś kawałek obudowy czy nakrętki, żeby pojawił się problem.

Z tego też powodu przy produkcji

Wytwórcy żywności muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy jeśli chodzi o jakość wyrobów. Niezwykle istotne rzecz jasna jest wykorzystywanie składników najlepszej jakości a także dbanie o higienę i czystość na wszystkich etapach. Ale jest jeszcze jeden aspekt, o którym przeciętna osoba niewiele wie, a mianowicie detekcja metali. Jak pokazuje praktyka, że w przypadku linii produkcyjnych ten problem pojawia się dość często. Odłupane fragmenty obudów, pourywane części czy odkręcone śruby to coś, co w jedzeniu absolutnie pojawić się nie może. Dlatego też producenci żywności wykorzystują różnego rodzaju urządzenia magnetyczne, które mają na celu wychwycenie wszystkich, najmniejszych nawet drobinek metalu.

Takie urządzenia najczęściej składają się z mocnych magnesów z neodymu, które są obecnie najsilniejszymi na rynku. Dzięki temu skutecznie wychwytują one praktycznie wszystko, co posiada tylko magnetyczne właściwości i przypadkiem się znalazło w produkowanej żywności. Pamiętać jednak należy, że separacja metali tą metodą nie umożliwi wyłapania niebezpiecznych zanieczyszczeń z innych metali, na przykład miedzi albo aluminium. W takiej sytuacji stosować należy jakieś inne sposoby, aby także dopilnować, aby nic nie przedostało się do jedzenia.

Jednym ze stosowanych sposobów jest separacja metalu za pomocą urządzeni wykorzystujących promieniowanie rentgena. Tego typu detektory cechują się dużą skutecznością działania, i bardzo dobrze się sprawdzają w wielu zastosowaniach. Co jest ważne, dzięki odpowiedniej budowie ich pracy nie zakłócają metalowe elementy, z jakich zrobiony jest taśmociąg czy też sam sprzęt.

Przy detektorach metali duże znaczenie ma, w jaki sposób radzą sobie z najmniejszymi drobinkami. W przypadku modeli używających magnesów neodymowych jest możliwość wychwytywania drobin, mających wielkość nawet kilkudziesięciu µm. Rentgenowskie urządzenia też charakteryzują się dużą precyzją, a dużą ich zaletą jest szeroka gama wyłapywanych metali.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

One Reply to “Opis urządzeń magnetycznych do separacji metali”

Dodaj komentarz