Jeśli jeździsz na e-bike’u, upewnij się, że oświetlenie działa. Tylko w ten sposób można widzieć i być widzianym przez innych użytkowników drogi. W tym poście omawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu e-bike’a – od przedniego do tylnego światła.

Widzieć i być widzianym – żaden element e-bike’a nie jest pod tym względem ważniejszy niż oświetlenie. Oświetlenie jest ważne dla widzenia, gdy warunki oświetleniowe są słabe, albo z powodu ciemności, albo z powodu niesprzyjającej pogody. Ale jest to również decydujący element bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dotyczy to wszystkich rowerów, ale jeszcze bardziej e-bike’ów, bo z e-bike’m jeździ się szybciej, ale i częściej. polecane oświetlenie rowerowe

OŚWIETLENIE AKTYWNE A PASYWNE: JAKA JEST RÓŻNICA?

Jeśli chodzi o oświetlenie rowerowe – a więc także oświetlenie e-bike – istnieje różnica między oświetleniem aktywnym a pasywnym. Oświetlenie aktywne odnosi się do źródeł światła, które same aktywnie wytwarzają światło. Należą do nich reflektory, kierunkowskazy, światła hamowania itp. Oświetlenie pasywne odnosi się do elementów, które zaczynają świecić dopiero po oświetleniu przez zewnętrzne źródło światła. W rowerze są to najczęściej odblaski i retrorefleksy, które montuje się najczęściej z przodu, z tyłu i na szprychach kół.

OŚWIETLENIE ROWERÓW ELEKTRYCZNYCH: JAKIE SĄ ROZWIĄZANIA?

Głównymi źródłami światła w e-bike’ach są reflektory i tylne światła oraz, w zależności od modelu, kierunkowskazy. Podobnie jak w przypadku zwykłego roweru, dobrym pomysłem jest również zamontowanie odblasków na szprychach kół. Co do zasady wszystkie e-rowery, które są używane na drogach publicznych, powinny być wyposażone w oświetlenie, gdy wymagają tego warunki, takie jak pogoda czy pora dnia. Dlatego większość e-rowerów już w momencie opuszczenia fabryki posiada kompletny system oświetlenia. Istnieje jednak możliwość doposażenia e-bike’a w niezbędne oświetlenie po dostawie.

Światło przednie. Przednie światło jest najważniejszym światłem w rowerze – również w e-bike’u. Oświetla ścieżkę bezpośrednio przed rowerem, dzięki czemu zapewnia dobrą widoczność do przodu. Przednie światło jest niezbędne, zwłaszcza w ciemności, mgle lub deszczu. Większość modeli posiada natężenie światła na poziomie co najmniej 60 luksów, co jest wystarczające do oświetlenia drogi przed rowerem.

Większość reflektorów e-bike’ów jest wyposażona w światła do jazdy dziennej. Jest to funkcja oświetlenia, którą można włączyć w ciągu dnia oprócz świateł mijania. Światła do jazdy dziennej sprawiają, że rowerzysta jest bardziej widoczny na drodze, dlatego są szczególnie ważne.

Niektóre reflektory e-bike’ów wyposażone są również w reflektor dalekiego zasięgu. Ta funkcja oświetlenia może być aktywowana w ciągu dnia lub o zmierzchu, jako dodatek do świateł mijania. Światło dalekiego zasięgu sprawia, że rowerzysta jest bardziej widoczny na drodze.

Światło tylne

Lampka tylna montowana jest z tyłu roweru i oświetla ścieżkę za rowerem. Światło tylne jest dostępne w kilku wersjach: można wybierać między tylnymi światłami LED i halogenowymi. Tutaj również im jaśniejsze światło, tym lepiej. Dlatego przy wyborze tylnej lampki należy zwrócić uwagę na natężenie światła. Większość modeli ma moc co najmniej 20 luxów.

Podobnie jak w przypadku samochodów, rowery i e-rowery mogą być wyposażone w tylne światła z funkcją światła hamowania. Światła hamowania w rowerach i e-bike’ach to tylne światła, które wykrywają hamowanie i sygnalizują to zmianą oświetlenia, albo poprzez zwiększenie jasności, albo poprzez osobne diody LED, które dodatkowo zapalają się podczas hamowania.

JAKIE OŚWIETLENIE JEST WYMAGANE W E-BIKE’U?

W Szwajcarii, Niemczech i Austrii istnieją jasne wytyczne dotyczące obowiązkowego oświetlenia e-rowerów. Na przykład wszystkie rowery, które mają być używane na drogach publicznych, muszą być wyposażone w reflektory i tylne światła. Obowiązkowo na każdym z dwóch kół szprychowych znajduje się również reflektor. Sprzęt oświetleniowy musi spełniać określone wymagania techniczne i być regularnie sprawdzany.

Ważne: od kwietnia 2022 roku wszystkie e-rowery w Szwajcarii muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej. Tak zdecydowała w grudniu Rada Federalna w ramach nowego prawa drogowego dla e-rowerów. Zgodnie z rozporządzeniem Federalnego Urzędu Dróg (FEDRO) od 1 kwietnia szybkie e-rowery (ze wspomaganiem pedałowania do 45 km/h) i wolne e-rowery (ze wspomaganiem pedałowania do 25 km/h) będą potrzebowały świateł do jazdy dziennej. Światła do jazdy dziennej są zwykle wytwarzane przez oddzielne diody LED, które generują wprawdzie mniej światła niż główny reflektor, ale jednocześnie rzutują je poza linię odcięcia i w ten sposób zapewniają widoczność nawet w świetle dziennym.

W Niemczech oświetlenie e-rowerów reguluje paragraf 67 rozporządzenia o dopuszczeniu pojazdów do ruchu (StVZO), które w zmienionej formie obowiązuje od 1 czerwca 2017 r. Przednie reflektory mogą być wyposażone w światła do jazdy dziennej i reflektor dalekosiężny, tylne lampy mogą mieć funkcję światła hamowania. Każda lampka zasilana z akumulatora e-bike’a musi też mieć możliwość dalszego działania przez co najmniej półtorej godziny po zakończeniu udzielania pomocy.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz