Tiul jest modelem tkaniny, półproduktem drobnym oraz klarownym. Tkany jest z reguły z bawełny, ale czasami, choć rzadziej z jedwabiu. Z tiulu wykonuje się między innymi welony oraz woalki. Różną tkaniną charakteryzującą się klarownością jest materiał zwany batystem. Tak, jak tiul jest cienką i przejrzystą tkaniną przestrzeganą z bawełny, jedwabiu, oraz lnu.

Wersja ozdoby plecionego z nici nazywamy koronką. Jest ona zrobiona przy użyciu takich tworzyw, jak bawełna, len, a w pewnych sytuacjach nawet metal. Wszelkie te trzy tutaj wymienione tkaniny służą do urządzania delikatnych osłon. Także firany tworzy się przy użyciu tych materiałów. Przeważnie występują one w postaci białej, co zapewnia nam taka tkanina, jak jedwab, czy bawełna, ale wolno je także barwić. Wszystkie tudzież są materiałami delikatnymi. Charakteryzują się także niesłychanie niewielką masą, gdyż każdy z wymienionych materiałów jest niebywale drobnym tworzywem.

Oprócz tego firanka jest tak pleciona, iż posiada wiele drobnych dziur, przez które można włożyć np. szpilkę. Jeżeli chodzi o pranie to, jak wiadomo nie należy razem mieszać ze sobą materiałów różnokolorowych z czarnym, co może skutkować niepożądanym zabarwieniem. Również czasami ze względu na delikatność materiału, należy się wykazać ostrożnością. Przykładem niech będzie firana. Jest dużo podejść jej prania, ale wiecznie należy myśleć, bo firanki są niezwykle delikatną tkaniną, wobec tego pranie jej w rękach pozbawione jest jakiegokolwiek sensu. Wolno ją zwyczajnie włożyć do pralki i prać, Ale nie jest to jedyna metoda.

Czasem bo uprzednio macza się ją, przykładowo w wannie, w wodzie z proszkiem do prania i dopiero po tym zabiegu wrzuca do pralki. Po wypraniu firanki są w większości wypadków dosyć pogniecione. Dlatego także po wysuszeniu ich przystaje je przeprasować. Wolno również lekko je otrzepać z wody i powiesić, jak gotową w oknie, pozwalając jej by obeschła dyndając, to naturalnie dzięki czemu naciągnie się i nie będzie należy jej prasować. Musi ona być niemniej jednak wilgotna, a nie mokra na tyle, by ciekła z niej woda, ale to wystarczy by się naprostowała.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz