Metale można łączyć na różne sposoby. W wielu przypadkach najlepiej używać będzie nitów albo śrub, bardzo popularne jest także spawanie. Ono zapewnia wysoką jakość łączeń, ale będzie wymagało użycia specjalistycznego sprzętu, a dodatkowo ingeruje bardzo mocno w same materiały. W wielu sytuacjach korzysta się też z lutowania, a tak naprawdę z dwóch jego odmian. Rodzaj pierwszy to miękkie lutowanie, przede wszystkim używane do produkcji różnego rodzaju elektronicznych elementów. Poszczególne części, takie jak układy scalone, rezystory czy kondensatory, są mocowane na płytkach za pomocą stopu cyny oraz miedzi lub ołowiu. Aktualnie z uwagi na konieczność wysokiej dokładności robią to nowoczesne maszyny, lecz specjalistów z ręcznymi lutownicami również można jeszcze spotkać.

W metodzie tej temperatura pracy nie będzie przekraczała czterystu stopni, bo maksymalnie tyle będą potrzebować luty do tego, aby uzyskać płynną postać. Z miękkiego lutowania niekiedy korzysta się także przy rozmaitych instalacjach wodnych i grzewczych, lecz jedynie wtedy gdy maksymalna temperatura cieczy w środku nie będzie przekraczała stu dziesięciu stopni. Kolejną metodą lutowania, trochę mniej znaną i popularną, jest lutowanie twarde. Jeśli chodzi o nie temperatura pracy będzie większa niż 450 stopniu, z tego też powodu wykorzystuje się całkiem odmienne rodzaje lutów, takie jak na przykład srebrne, fosforowe lub miedziane.

Zupełnie inny także będzie używany sprzęt, między innymi się wykorzystuje lampy lutownicze, lutownice indukcyjne i palniki na różne gazy. Za pomocą twardego lutowania można łączyć wiele różnych rodzajów metali. Dobrze nadaje się do tego miedź, brąz, mosiądz i stal, lecz również różne szlachetne metale. Metoda ta daje mocne i wytrzymałe spoiwa, odporne na rozciąganie i wysoką temperaturę. Z tego też powodu często tą metodą robi się rozmaite instalacje, jakie potem są wytrzymałe i solidne. Przy takim lutowaniu mogą się wydzielać szkodliwe substancje, z tego też powodu bardzo ważne jest aby ewentualne prace robić w wentylowanych pomieszczeniach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz