Alkohol etylowy większości z nas kojarzy się z rozmaitymi wyskokowymi napojami. Faktycznie wszelkie rodzaju piwa, wina czy wódki będą go w sobie zawierać między kilka a kilkadziesiąt procent, kupić też można wysoko stężony spirytus. Spożywcza branża jest jednak objęta wysoką akcyzą, która stanowi niezwykle istotny element budżetu. Akcyza ta jednak znacząco podnosi cenę takiego alkoholu, z tego też powodu amatorzy mocnych trunków poszukują najróżniejszych możliwości do tego, aby coś tańszego zorganizować. Wytwarzanie i sprzedaż produktów alkoholowych jest również bardzo dokładnie monitorowana, aby zmniejszyć ryzyko jakiś oszustw. Lecz wykorzystanie etylowego alkoholu jest dużo większe, dlatego też istnieje przemysłowa jego odmiana. Żeby taki alkohol etylowy skażony nie mógł się nadawać do spożywania, to dodawane są do niego specjalne substancje.

Z reguły do tego jest stosowany aceton, eter, alkohol izopropylowy, lecz nasze przepisy pozwalają też użyć innych związków. Co istotne, taki alkohol nie jest niebezpieczny, a jedynie po spożyciu daje bardzo nieprzyjemne objawy. Dlatego też nie ma ryzyka, że jeśli znajdzie się jakiś chętny na niego, to mu się stanie coś poważnego. Obrót skażonym spirytusem także jest ściśle kontrolowany, i jego producenci są objęci kontrolą odpowiedniego urzędu. Z zalet alkoholu etylowego korzystają liczne branże.

Jego skażenie nie przeszkadza w tych zastosowaniach i nie jest niebezpieczne dla ludzi. W związku z tym że związek ten jest dobrym rozpuszczalnikiem tłuszczów, to spotyka się go często w różnego rodzaju środkach do czyszczenia powierzchni i odtłuszczania. Branża kosmetyczna powszechnie go stosuje do produkcji odświeżaczy powietrza, perfum i różnych innych produktów kosmetycznych. Można go też spotkać w różnego rodzaju rozpuszczalnikach, używanych w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym czy drukarskim, stosowany jest także do produkowania farb i lakierów. Kierowcy zapewne spotkają skażony alkohol w płynach do spryskiwaczy, ponieważ nie zamarza on w niskiej temperaturze.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz